side menu icon
6.6.1-volunteer-awards

Adult Award Recipients

Volunteers are truly the cornerstone of Girl Scouting. There are so many wonderful people who give of their time and talents to enrich the lives of our girls. Every year at the GSSI Annual Meeting, we hold a very special awards ceremony to honor extraordinary volunteers and all that they have done for Girl Scouting. Please recognize the following volunteers for their extraordinary service to Girl Scouts!

2018 Annual Meeting Adult Award Recipients

  • HeartofGold2018_NormaDyer

    GSSI Heart of Gold
    Norma Dyer

    Service Unit 30
    Jefferson

  • ThanksBadge2018_TeresaBushong

    Thanks Badge
    Teresa Bushong
    Service Unit 211
    Waterloo

  • ThanksBadge22018_DawnQuicksall

    Thanks Badge ll
    Dawn Quicksall
    Service Unit 511
    Effingham

Honor Pin
Nancy Matis 
| SU 101 | Alton
Debbie McAuliffe | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Marcia North | SU 101 | Alton
Debra Parker | SU 544 | Crawford/Jasper
Debbie Workman | SU 110 | Highland
Marsha York | SU 101 | Alton

Appreciation Pin
Jennifer Batek 
| SU 110 | Highland
Mary Beil | SU 110 | Highland
Dena Davis | SU 110 | Highland
Sarah Fischer | SU 522 | Eastern Coles
Theresa Gratton | SU 101 | Alton
Cathy Hartman | SU 544 | Crawford/Jasper
Susan Heide-Wexell | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Tara Holbrook | SU 101 | Alton
Amy Huller | SU 207 | Belleville/Swansea
Lindsey Hunter | SU 522 | Eastern Coles
Winnie Kennedy | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Valerie Kirby | SU 201 | Alton
Pamela Mackin | SU 207 | Belleville/Swansea
Jessica McMillen | SU 110 | Highland
Michele McPhillips | SU 110 | Highland
Christine Minar | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
George Mitchom | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Stephanie Nicklin | SU 110 | Highland
Edith Ruez | SU 9 | Centralia
Elizabeth Strong-McCormick | SU 522 | Eastern Coles
Dustha Wahls | SU 522 | Eastern Coles

President's Award
Service Unit Team from SU 107 | South Macoupin
Service Unit Team from SU 201 | O'Fallon/Shiloh

Volunteer of Excellence
Jaime Bates | SU 202 | ClinClair
Theresa Brown | SU 207 | Belleville/Swansea
Jenny Campbell | SU 7 | Bond
Laura Gandy | SU 202 | ClinClair
Amber George | SU 90 | West Williamson
Chrystal Hartman | SU 544 | Crawford/Jasper
Keah Hartman | SU 544 | Crawford/Jasper
Sarah Hulbert | SU 7 | Bond
Alyce Keesler | SU 202 | ClinClair
Tiffany Little | SU 202 | ClinClair
Sarah Myers-Koeberlein | SU 511 | Effingham
Tanya Pfeifer | SU 544 | Crawford/Jasper
Cathi Ponciroli | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Ellie Saboff | SU 7 | Bond
Jason Shirley | SU 202 | ClinClair
Judy Stewart | SU 7 | Bond
Vanessa Thomas | SU 27 | Jackson
Tonya Walker | SU 27 | Jackson
Hope Weber | SU 544 | Crawford/Jasper
Mandy White | SU 7 | Bond

6.5.2-spotlight-award

2017-18 Spotlight Award Recipients

September 2017
Brooke Dippolito| SU 201 | Fairview Heights
Nell Hennon | SU 201 | Swansea
Nicole Smith | SU 201 |Fairview Heights

November 2017
Heather Sherrod | SU 207 | Belleville

December 2017
Brandi Johnson-Rodgers | SU 57 | Sparta

April 2018
Rachel DuBois | SU 202 | Clin Clair
Gwen Hites | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Chris Minar | SU 201 | O'Fallon/Shiloh
Mae Scott | SU 201 | O'Fallon/Shiloh